Koła zębate na zamówienie GLIWICE

Koła zębate skośne w GTECH

Produkcja kół zębatych w GTECH

Wykonujemy produkcję kół zębatych na zamówienie. Prowadzimy doradztwo w zakresie projektowania i produkcji oraz wykonujemy zlecenia na podstawie rysunku lub wzoru od klienta. Gwarantujemy najwyższą jakość wykonania z dbałością o najmniejsze detale. Wiemy jakie znaczenie koła zębate mają w całym przemyśle i gwarantujemy najwyższą jakość wykonania z dbałością o najmniejsze detale. Produkcją kół zębatych oraz wszelkimi naprawami czy konserwacją zajmuje się doświadczony i zgrany zespół.

Nasze możliwości produkcji i napraw kół zębatych

Zlecenia realizujemy na podstawie wzoru od klienta lub dokumentacji technicznej. Wykonujemy również: wały zębate, ślimaki i ślimacznice, wewnętrzne uzębienia oraz koła zębate skośne do 20 stopni, moduł zęba od 1 do 12, maksymalne gabaryty: do fi 800 mm i długości 600 mm.

zestawy ślimakowe w GTECH

NAJCZĘŚCIEJ WYKONUJEMY

Produkcja ślimaków i ślimacznic w GTECH

Ślimacznica jest to element przekładni ślimakowej współpracujący ze ślimakiem. Ślimacznica ma charakter koła zębatego o śrubowej linii zębów. Komponent ten służy do przenoszenia siły pomocy tarcia odbywającego się na styku koła i ślimaka. Będąc bardziej konkretnym: ślimak to wirnik śrubowy z gwintem trapezowym, natomiast ślimacznica (koło ślimakowe) – koło zębate z zębami śrubowymi, wklęsłe w przekroju wzdłużnym.

Elementy te wykonujemy na frezarce obwiedniowej, metodą styczną lub promieniową, a narzędziem jest frez o kształcie i wymiarach prawie takich samych jak ślimak współpracujący z daną ślimacznicą.

Nasze możliwości produkcji i napraw kół zębatych

Zlecenia realizujemy na podstawie wzoru od klienta lub dokumentacji technicznej. Wykonujemy również: wały zębate, ślimaki i ślimacznice, wewnętrzne uzębienia oraz koła zębate skośne do 20 stopni, moduł zęba od 1 do 12, maksymalne gabaryty: do fi 800 mm i długości 600 mm.

zestawy ślimakowe w GTECH

Koła zębate

Koła zębate w GTECH

Stanowią podstawową część wszelkiego rodzaju przekładni przenoszących różną moc. Przekładnie składają się najczęściej z kilku lub kilkunastu kół zębatych, a ponieważ współpracują one ze sobą, odpowiednie ukształtowanie elementów koła zębatego (zębów) jest konieczne. Kształt koła zębatego wynika z jego przeznaczenia (koła walcowe o zębach prostych, skośnych, daszkowych i łukowych oraz koła stożkowe o zębach prostych, skośnych i łukowych). Wyróżnia się metody obróbki kół zębatych – kształtowa, kopiowa, obwiedniowa, obróbki bezwiórowej. Do metody obróbki bezwiórowej zalicza się takie działania jak odlewanie, wtryskiwanie, spiekanie oraz walcowanie. Jeśli chodzi o metody kształtowe, wyróżniamy frezowanie frezem modułowym krążkowym, przeciąganie, dłutowanie, szlifowanie i struganie. Z kolei metoda obwiedniowa wiąże się z dłutowaniem według metody Maaga, struganiem według metody Sunderlanda, dłutowaniem według metody Fellowsa oraz frezowaniem obwiedniowym.

 Ostatnia metoda, kopiowa, polega na struganiu według kopiału. Obróbka wykańczająca odbywa się w stanie miękkim lub w stanie twardym. Koła zębate w stanie miękkim są to koła, które albo nie podlegały obróbce cieplnej, albo podlegały jedynie ulepszeniu cieplnemu, do twardości 36-40 HRC. Dla tego rodzaju kół stosuje się dwie metody obróbki: wiórkowanie i dogniatanie. Z kolei koła zębate w stanie twardym (koła o twardości powyżej 40 HRC będące po obróbce cieplnej lub cieplno-chemicznej) obrabia się głównie w celu usunięcia odkształceń, jakie powstały podczas obróbki, lub w celu poprawienia klasy dokładności. Obróbkę wykańczającą w takim przypadku przeprowadza się następującymi sposobami: szlifowanie, gładzeniem, docieraniem, łuszczeniem, przeciąganiem (przepychaniem).

Group of interlocked gearwheels, part of gearbox or reductor

Koła zębate w przemyśle

Są one niezwykle powszechne i odgrywają kluczową rolę w funkcjonowaniu maszyn przemysłowych. Wykonujemy te elementy dla każdej gałęzi przemysłu oraz prowadzimy serwis związany z naprawami kół zębatych. Podczas produkcji czy regeneracji kół zębatych należy pamiętać o ściśle określonym kształcie uzębień, kącie nachylenia, długości i odległości między zębami. Te parametry są istotne przy projektowaniu, produkcji i naprawie kół zębatych w celu maksymalizacji efektywności pracy. Jesteśmy w stanie produkować wiele rodzajów kół zębatych: zębatki stożkowe, zębatki cierne, zębatki ślimakowe, zębatki walcowe, zębatki pasowe i wiele innych. Każdy rodzaj ma swoje unikalne właściwości i zastosowania. 

Główną funkcją kół zębatych jest przenoszenie momentu obrotowego z jednego wału lub osi na drugą. Dzięki temu mechanizmowi można zwiększyć lub zmniejszyć prędkość obrotową, zwiększyć lub zmniejszyć moment obrotowy oraz zmieniać kierunek obrotu. Wieloletnie doświadczenie pozwala nam na profesjonalne doradztwo techniczne i skuteczną produkcję tych narzędzi. Dzięki naszemu projektowaniu i wykonaniu minimalizujemy straty energii w wyniku tarcia i zużycia materiałów. Konserwacja i smarowanie: Aby zachować efektywność kół zębatych, ważne jest regularne smarowanie i konserwacja. Wymaga to stosowania odpowiednich materiałów smarowych oraz monitorowania stanu kół zębatych, aby wykryć ewentualne zużycie lub uszkodzenia. W GTECH regularnie prowadzimy serwis oraz regenerację tych elementów.

Bronze worm gear with specialist cutting tool in lathe in engineering factory, close up